Доповнення Рекомендацій FATF (The Financial Action Task Force)

Наприкінці минулого тижня FATF (The Financial Action Task Force), міжурядова організація, що займається виробленням світових стандартів у сфері протидії легалізації коштів, набутих злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, опублікувала доповнення до своїх Рекомендацій 2012 року. Новели стосуються регулювання діяльності, пов’язаної з віртуальними активами.

Нова редакція Рекомендацій, зокрема передбачає визначення положень «Віртуальні активи» та «Постачальники послуг віртуальних активів».

Так, віртуальними активами в межах Рекомендацій є цифрове відображення цінностей, що можуть бути продані або передані іншим способом цифровим методом з метою здійснення оплати або інвестування. FATF розділяє поняття «Віртуальні активи» від цифрового відображення фіатних валют або цінних паперів.

Постачальниками послуг віртуальних активів вважаються фізичні і юридичні особи, які здійснюють від імені третіх осіб наступні операції:

  • Обмін віртуальних активів і фіатних валют;
  • Обмін різних віртуальних активів між собою;
  • Передача віртуальних активів;
  • Зберігання або управління віртуальними активами і інструментами, контролюючими віртуальні активи; та
  • Участь або надання фінансових послуг, спрямованих на розміщення або продаж віртуальних активів.

Вважаючи, що віртуальні активи створюють нові можливості для легалізації коштів, здобутих незаконним шляхом, а також для фінансування тероризму, FATF закликає всі країни вжити юридичні та практичні заходи для запобігання зловживання віртуальними активами, відзначаючи, що деякі держави вже імплементували у своє законодавство Керівництва FATF 2015 року (Guidance on AML / CFT-related data and statistics і Guidance for a risk-based approach).

З огляду на авторитет FATF на світовій арені, в найближчому майбутньому слід очікувати хвилі регуляторної активності не тільки серед країн-учасниць FATF, а й інших держав.

 

Дмитро Зеленко,

юрист ІТ практики